-
Hvem er online? 0 Members, 0 Anonymous, 3 Guests (See full list)
There are no registered users currently online
-
Similar Content
-
By Bobbyboom
Driver min Boominator med maxamp20.
Har læst nogle steder at folk fjerner de yderste 3 kondensatorer for at lave et 40Hz High Pass filter.
Hvad har folk af erfaring med dette? Mindre støj? Muligt at spille højere uden forvrængning og dermed beskytter enheder og tweeters lidt?
-
By BrændtForstærker
Hey gutter,
Har fået sådan et her batteri gratis på 12v 155Ah: http://www.enersys.com/EMEA/PowerSafe_V_Front_Terminal_Batteries.aspx?langType=1033
Er der nogen, der kan beregne, hvor længe det vil holde? Vil meget gerne også se, hvordan man beregner det, haha.
Tak på forhånd.
-
By JoergenLeth
Hej anlægsfolk,
Den højre lydkanal i vores MaxAmp20 forstærker, der sidder i vores Boominator, siger ikke længere noget. Vi har fundet frem til, at enhederne ikke fejler noget. Da vi har prøvet at bytte om på ledningerne, og på den måde, fået lyd fra begge sider.
Er der noget vi kan have overset? Eller er vi nødt til at købe en ny forstærker?
-
By roskildeguy13
Hej, jeg er i den triste situation at mit anlæg, bygget med Maxamp20, støjer når jeg tilslutter min mobil til min CPT USB-lader, som er indbygget i mit anlæg..
Nogen kan hjælpe med en muligløsning?
Mvh Gordon
-
By BrændtForstærker
Hej.
Jeg er ikke særlig erfaren med alt det her, men nu vil jeg bare lige gerne forhøre mig.
Kan man godt bruge en Behringer Xenyx 1002 som erstatning for Maxamp 20?
Hvis ja, hvad er fordele og ulemper?
Hvis nej, hvorfor ikke? (vil gerne blive mere erfaren omkring dette, og vil gerne høste noget information)
Grunden til jeg gerne vil, er jeg selv herhjemme har et ret fedt setup med Yamaha HS8's med lydkort og det hele, men jeg har en mixer i overskud, som er den der Xenyx.
Hvis ikke den kan forbindes direkte til som erstattelse for Maxampen, vil det så have nogen effekt bare at have den fungerende som en ekstern mixer?
Tak på forhånd
(Find den her: http://www.4sound.dk/mixere/analoge-mixere/behringer-xenyx-1002)
-